За характеризиране на имуществото на дадена фирма се използват капиталът, активите и пасивите й. Разликата между активите и пасивите дава стойността на капитала на фирмата. Заедно с капитала пасивите на фирмата дават представа за финансовата й мощност, а активите изразяват стопанската й мощност.
Активи на фирмата
Както е посочено по-горе, активите са израз на стопанската мощност на фирмата. Те са ресурси, придобити в резултат на сделки. При използването на активите се постига икономическа полза.
Компоненти на активите:
- натурално-веществените ресурси, които са собственост на фирмата
- вземания от трети лица
- продукти на интелектуалния труд на служителите и работниците
- разходите на фирмата, които ще допринесат за резултат в бъдещето – тук се включват материални, финансови и трудови разходи
Класификация на активите според ликвидността им
- дълготрайни активи – с бавна ликвидност, подразделящи се на амортизуеми и неамортизуеми
- дългосрочни инвестиции – дялове, акции, облигации, инвестиционни имоти
- краткотрайни активи – материални запаси, краткосрочни инвестиции и вземания, парични средства
Пасивите – част от капитала на фирмата
Капиталът е необходим, за да може фирмата да извършва своята дейност. Този капитал е два вида: собствен капитал и привлечен капитал. Привлеченият капитал съставлява пасивите на фирмата. Те включват привлечени от лица и фирми средства, които са необходими, за да може фирмата да функционира. Пасивите представляват задължения. За уреждането им е необходимо използване на активи.
Класификация на пасивите
- дългосрочни пасиви – средства, привлечени за период от над една година. Най-типичните дългосрочни пасиви са банкови заеми, задължения към други фирми, данъци, които са отсрочени, и др.
- краткосрочни пасиви – средства, привлечени за кратък период, не превишаващ отчетния период. Най-типичните краткосрочни пасиви са задължения към бюджета, задължения към банки, задължения към социалното осигуряване, задължения към персонала, задължения към доставчици на фирмата
- финансирания – тези пасиви са получени безвъзмездно от държавния или общинския бюджет, дарения и субсидии от трети лица. Финансиранията не подлежат на връщане, ако фирмата спазва условията, поставени от предоставящите ги органи или лица за изразходването им.
Собственият капитал – актив или пасив?
В европейското счетоводство се счита, че собственият капитал на фирмата принадлежи към пасивите – той е собственост на акционерите или съдружниците във фирмата.
Отразяване на активите и пасивите в счетоводния баланс
Счетоводният баланс предоставя счетоводна информация относно:
- състоянието на трите компонента на характеризиране на имуществото на фирмата – активите, пасивите и собствения капитал
- обобщение на информацията за тези компоненти по раздели, по групи и по статии
В счетоводния баланс сумата от включените активи е равна на сбора от сумите на включения собствения капитал и на включените пасиви.
Структура на счетоводния баланс
Едната страна на баланса има название „Активи“, а другата страна – „Собствен капитал и пасиви“.
Страна „Активи“ включва
- записания, но невнесен капитал
- нетекущите активи
- текущите активи
- разходите, предвидени за бъдещи периоди
Страна „Пасиви“ включва
- собствения капитал
- провизиите и другите сходни задължения
- задълженията
- финансиранията за бъдещи периоди
- приходите за бъдещи периоди